Bulut Sunucuların Avantajları

Geleneksel sunucu çözümlerinde tek bir fiziksel sunucu söz konusuyken bulut sunucuda; çok sayıda sunucudan oluşan bir havuz söz konusudur.

Bir web sitesinin içeriği birden fazla sunucuya dağıtılmıştır. Ağdaki sunuculardan birinin donanım arızası gibi bir sebeple görevini yerine getirememesi durumunda, sistemdeki diğer sunucular sayesinde siteniz yayımlanmaya devam eder. Veri kayıpları önlenir.

Ayrıca yük dengeleme de, bulut bilişimin en önemli avantajıdır. Sistemdeki iş yükü dağıtıldığından, bir web sitesinin sunucu kaynaklarını çokça kullanması ağdaki hiçbir sunucuya fazladan yük bindiremez.

Bulut sunucuda barındırılan web siteleri; sunucu kaynakları bakımından diğer kullanıcılardan etkilenmezler; RAM, CPU ve SSD Disk alanı gibi kaynaklar tamamen kişiye özeldir.

Yük dengeleme, bulut bilişimin en önemli avantajıdır. Sistemdeki iş yükü dağıtıldığından, bir web sitesinin sunucu kaynaklarını çokça kullanması ağdaki hiçbir sunucuya fazladan yük bindiremez.

Ölçeklenebilirlik açısından da bulut sunucular oldukça avantajlıdırlar, ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla kaynak artırımı yapılabilir.

Bulut sunucuda depolanan web siteleri hızlı yüklenme sürelerine sahiptirler. Arıza, bakım ya da donanım iyileştirmeleri nedeniyle web siteleri kesintiye uğramaz.

Bulut sunucularda donanımsal değişiklik ve kaynak artırımı ya da azaltılması sanal olarak gerçekleştirilebilir.

Yorumlar (1)

  • Ahmet GENÇ - 2019-06-02 13:56:53

    Yinelenen bir sayfa içeriğinin okuyucunun dikkatini dağıttığı bilinen bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, sürekli 'buraya metin gelecek, buraya metin gelecek' yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır.

Yorum yaz